نوع های گوناگون ریزش مو و راه های برطرف سازی آن ها

نوع های گوناگون ریزش مو و راه های برطرف سازی آن ها

نوع های گوناگون ریزش مو و راه های برطرف سازی آن ها

نوع های گوناگون ریزش مو و راه های برطرف سازی آن ها:مو قسمت بزرگی از شکل فرد را تشکیل می دهد و تاثیرات روانی بر روی افراد دارد. کم شدن یا ریزش مو امکان دارد موجب از دست رفتن اعتماد به نفس شود. این موضوع تعداد بسیاری از افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

۵۰ درصد از مردان با ریزش مو مواجه می شوند. اصلی ترین دلیل ریزش مو برای زنان کمبود آهن است اما بعضی از شرایط نیز می تواند موجب به ایجاد چنین شرایطی شود. فاکتورهایی که مانع از رشد مو می شود عبارتند از:

تغذیه ضعیف
تغییرات هورمونی
سابقه خانوادگی
داروها
تابش درمانی
بارداری
اختلالات تیروئیدی
کم خونی
بیماری خودایمنی
سندرم تخمدان پلی کیستیک
شرایط پوستی
استرس
کاهش وزن شدید
ترومای فیزیکی

انواع ریزش مو

آلوپسی اره‌تا:

این شرایط به عنوان بیماری خود ایمنی شناخته می شود که در آن سیستم ایمنی دچار اشتباه شده و به فولیکول های مو حمله می کند. فولیکول های مو تحت تاثیر قرار گرفته کوچک تر می شوند و تولید آن ها کاهش می یابد. محققان بر این باور هستند که بعضی از موارد مانند ویروس و کمبود ویتامین امکان دارد موجب بروز چنین حمله ای شود.

ریزش موی الگوی مردانه:

این مدل ریزش مو به عنوان آلوپسی آندروژنیک نیز شناخته شده است. این شرایط در مردان بیشتر ایجاد می شود.محققان گفته اند که چنین ریزش مویی مربوط با آندروژن هاست که برای تنظیم رشد مو کار می کنند.

ریزش موی الگوی زنانه:

این نوع ریزش مو هنگامی بروز می دهد که فولیکول ها با گذشت زمان کوچک تر می شوند. هر دفعه که فولیکول مو کوچک تر می شود اندازه آن کم میشود. برای زنان همچین ریزشی به معنای تولید موی تازه نازک تر است. چنین تغییری توانسته به دلیل پیری، تغییر در سطح آندروژن یا سابقه خانوادگی بروز دهد.

نوع های گوناگون ریزش مو و راه های برطرف سازی آن ها
نوع های گوناگون ریزش مو و راه های برطرف سازی آن ها

Telogen Effluvium – Telogen effluvium دومین گزینه معمول از انواع ریزش مو است و به عنوان مراحل گوناگون چرخه رشد مو شناخته می شود. فاز Telogen وقتی است که پوست سر، مو تولید نمی کند. به طور معمول، ۸۰ تا ۹۰ درصد فولیکول های مو در یک زمان رشد می کنند، ولی در این شرایط، تعداد فولیکول های ایجاد کننده مو به طور قابل ملاحظه ای در فاز استراحت قرار می گیرند و موجب به ریزش مو می شوند.

نتیجه گیری:

یک دلیل مهم برای ریزش مو، تغذیه نامناسب است که موجب به کاهش ویتامین می شود.

مطالعات گفته شده که زنانی که ابتلا به کمبود آهن دارند در معرض خطر بسیار ریزش مو هستند و سطح فریتین سرم پایین از ۳۰ میلی گرم / میلی لیتر به شدت با ریزش مو در ارتباط است. سطوح کم تر روی در سرم خون نیز به موارد آلوپسی آره تا مرتبط است.

روغن های غنی از انواع گوناگون اسید چرب به شکل گسترده در هر دو مطالعات حیوانی و انسان برای ارزیابی تاثیرات آن بر سلامت پوست و مو مورد مصرف قرار گرفته است.دلایل فراوانی موجود است که نشان می دهد بعضی از ویتامین ها از رشد مو پشتیبانی می کنند.

آسیب های رادیکال آزاد می تواند موجب بروز پیری مو شود، و ویتامین C می تواند به حفاظت از پوست سر و فولیکول ها در این شرایط کمک کند.

بیوتین و پانتوتنیک اسید (ویتامین B5) به عنوان درمان های جایگزین برای ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرند. بیوتین به بازسازی مو کمک می کند و ویتامین B5 از غدد آدرنال پشتیبانی می کند.

تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین D در انواع بیماری های خودایمنی، از جمله آلوپسی آره تا دخیل است

Show Your Reaction

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

۰ Comment

نظرتان درباره این نوشته

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *