لیزر کیو سوییچ

لیزر کیو سوییچ

دستگاه لیزر کیوسوئیچ Q-SWITCHED) ) جهت ازبین بردن ضایعات پوستی پررنگ نظیر خالهای مادرزادی ، کک ومک ،تاتو وخالکوبی های مختلف بخصوص با رنگهای مشکی وآبی استفاده می شود . البته کاربا این دستگاه جلسات متعدد نیاز داشته ومعمولا” قبل از شروع جلسات درمانی یک جلسه تست نیاز است که درطی آن مقدارانرژی مورد نیاز بدست می آید تا درجلسات درمانی ازآن استفاده شود .عکسهای قبل از تست با لیزر با عکسهای بعد از آن مقایسه شده ودرصورت پاسخدهی مناسب ضایعات به لیزر از این روش درمانی استفاده می شود .با توجه به اینکه عمده استفاده از لیزرکیوسوییچد جهت محو کردن تاتو و خالکوبی میباشد جزیی تر به این مقوله می پردازیم.

خالکوبی عبارت است از ایجاد یک علامت یا شکل پاک نشدنی روی پوست با وارد کردن رنگ به داخل آن از طریق سوزن یا سایر وسایل نوک تیز.

بسیاری از افراد مدتی پس از انجام خالکوبی یا تاتو به دنبال روشی می گردند که این خط و خطوط را پاک کند که شایع ترین علت این خواهش، پشیمان شدن بیمار است(در مورد خانمها معمولا تمایل به برگشت به حالت طبیعی چهره خودشان و درمورد آقایان به دلیل قوانین استخدام در سازمان های نظامی و… .)

در تحقیقی مشاهده شده که حدود ۷۰ درصد افراد، ساعتی بعد از خالکوبی از این عمل خود پشیمان می شوند.

علت بعدی عدم تطابق طرح خالکوبی (شامل ابرو یا خط چشم) با طرح ایده آل بیمار است. گاهی هم آرایشگر دچار اشتباه شده و خالکوبی های دو طرف را قرینه انجام نمی دهد، لذا لازم می شود که قسمتی از طرح یک طرف پاک شود. گاهی نیز فرد دچار واکنش های حساسیتی (آلرژیک) به رنگ تاتو می شود و لازم می شود رنگ از داخل پوست خارج گردد.

کلا چه روش هایی برای پاک کردن خالکوبی و تاتو وجود دارد؟
روش های متعددی برای برداشتن و پاک کردن خالکوبی وجود دارد، شامل : جراحی و بریدن ناحیه حاوی خالکوبی و سپس دوختن ناحیه؛ درم ابریژن مکانیکی (در این روش از یک وسیله جهت سایش پوست استفاده می شود)؛ میکرودرم ابریژن(با پاشیدن پودرهای کریستال اکسید آلومینیوم ، پوست به طور سطحی تراشیده می شود و فقط برای خالکوبی های سطحی کاربرد دارد)؛ سل ابریژن (از نمک برای تراشیدن پوست استفاده می شود)؛ خارج کردن شیمیایی رنگ توسط یک خمیر خاص؛ سرمادرمانی (جراحی با سرما) یا کرایوتراپی؛ استفاده از اسیدهای شیمیایی و سرانجام لیزردرمانی شامل لیزرهای لایه بردار مثل اربیوم و co2 و لیزرهای غیر لایه بردار.

بهترین روش کدام است؟
از میان روش های فوق برخی می توانند جوشگاه های بدی ایجاد کنند و نتیجه خوبی را از نظر زیبایی به همراه نداشته باشند. پزشکان متخصص پوست، بهترین روش را لیزر درمانی می دانند.

چه خالکوبی هایی راحت تر پاک می شوند؟
هر چه خالکوبی سطحی تر و قدیمی تر باشد، راحت تر پاک می شود. هر چه رنگ به کار رفته حرفه ای تر باشد، پاک کردن آن سخت تر است. برخی رنگ ها مثل سیاه، و آبی و قهوه ای بهتر از رنگ هایی مثل قرمز قابل پاک شدن با لیزر هستند.

بهترین لیزر برای این کار چیست؟
بهترین لیزرها برای پاک کردن تاتو، لیزرهای کیوسوییچد Q-SWITCHED) ) هستند، زیرا بدون ایجاد جوشگاه از طریق تکه تکه کردن قطعات رنگ موجود در پوست، سلول های ایمنی پوست را در بلعیدن و زدودن رنگ خالکوبی کمک می کنند.

باید توجه کرد که معمولا پاک شدن خالکوبی توسط لیزر نیاز به چند جلسه درمان دارد و بیمار باید صبر داشته باشد و به پزشک خود اعتماد کند.

عده ای از آرایشگر ها برای پاک کردن اشتباهات خالکوبی خود به رنگ های هم رنگ پوست متوسل می شوند. این درست است؟
این بزرگ ترین اشتباه است و با این کار مشکلات بیمار چند برابر خواهد شد، زیرا هنگام پاک کردن رنگ های هم رنگ پوست(تاتو سفید) توسط لیزر، گاهی تغییر رنگ تیره صورت می گیرد و وضعیت از آن چه که بوده بدتر می شود. برای برداشتن رنگ های هم رنگ پوست نیاز به لیزرهای لایه بردار(اربیوم یا co2 )یا روش های دیگر است که حتما باید توسط پزشک انجام شود( استفاده از اسید در آرایشگاه ها برای پاک کردن تاتو، ممکن است به مشکلاتی مثل بافت های جوشگاهی یا حتی ایجاد گوشت اضافه در محل منجر شود.)

. درصورت استفاده ازلیزرهای لایه بردارتعداد جلسات کمتری برای درمان لازم است وگاهی با یک جلسه درمان ضایعه کاملا پاک میشود( در مواردی هم که از رنگهای مخلوط استفاده شده این روش جوابگویی بهتری ممکن است داشته باشد) در این روش بعد از پاک کردن تاتو مدت کوتاهی قرمزی بر روی پوست باقی میماند وسپس به تدریج محو میشود

Show Your Reaction

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

۰ Comment

نظرتان درباره این نوشته

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *